Използвани са материали от Юрий Борисов, публикувани в Поглед инфо.
Под мотото „С Русия в сърцето“ над 5000 приятели на Русия се събраха днес в местността „Паниците“ край Калофер на Първия международен русофилски събор. За българските русофили той е 18-ти по ред и преди се провеждаше край язовир „Копринка“, като с тазгодишното издание националното движение „Русофили“ отбеляза и 145-та годишнина от Освобождението на България от османско иго.
Българската традиция прерасна в международна през март т.г. с учредяването на Международно движение на русофилите (МДР). В Първия международен събор на русофилите се включиха представители на Австрия, Албания, Кипър, Румъния, Словакия, Турция, Франция, Чехия, Швейцария. Специален гост беше Сергей Бабурин – президент на Международната славянска академия за наука, образование, изкуство и култура (МСА).
Участниците бяха благословени от Търновския митрополит Григорий, който рано сутринта, преди началото на събитието, отслужи литургия пред Паметника на свободата на връх Шипка. Забележително е, че заупокойната молитва на Шипка почетоха и турските гости, с което предизвикаха възторг и овации. Пловдивският митрополит Николай също изпрати благослов.
„Управляващият политически елит в България се опитва злонамерено и агресивно да сблъска две части от нашия народ, като разрушава символи, паметници, история и вековна обич към Русия“ – така се обърна към участниците председателят на българското и на международното русофилско движение Николай Малинов. „Ние държим нишката на историята и затова сме честни с миналото и уверени в бъдещето, продължи той. Готви се въвличане на България във война с Русия, готвят ни „български майдан“, готвят ни диктатура, но ние ще издържим изпитанието на времето, защото колкото и да е силно злото тактически, доброто стратегически ще победи!“
В прието от участниците обръщение към българската и международната общественост пък се казва, че движението на русофилите е „силен и категоричен отговор на разделението в света; съпротива срещу стремежа за световна доминация; упование и защита на многополярността и традиционните ценности“, както и „нова площадка за световен диалог“.
Съборът бе уважен от посланика на Руската федерация у нас Елеонора Митрофанова, която прочете обръщение на руския министър на външните работи Сергей Лавров. Той отбелязва като прекрасна българската традиция за ежегодни срещи на граждани, които, като искрени патриоти на родината си, ценят вековните традиции на приятелство, свързващи братски народи. „Няма как да не се радвам, че съмишленици от цял свят се присъединяват към инициативата на българските приятели и че въпреки своята „млада възраст“ МДР започва да реализира интересни инициативи, включително дейности в подкрепа на основните принципи на международното право“, казва още Лавров.
„Русофилството е пряка противоположност на русофобията, движение „за“, а не „против“, и именно заради това бъдещето е негово“, убеден е Константин Косачов, председател на Съвета на Федерацията на Федералното събрание на Руската федерация, който също изпрати послание до събора.
За Мария Захарова, говорител на МВнР на Русия, „днешното събитие, многочисленият му и представителен характер, е нагледно потвърждение на това, че русофобските настроения в България са разпространени само в част от политическия елит на страната, а самият български народ остава верен на традициите и вековните дружески връзки с Русия. То се дължи на духовната и културна близост на нашите два народа“.
Същата увереност – че съборът не е просто носталгична среща на хиляди българи, свързали професионалната или личната си съдба с Русия, а повод да се намери съвременно измерение на големите исторически връзки между двата народа, изразява в своето приветствие В. Кочин, изпълнителен директор на фонд „Русский мир“.
За доброто настроение на хората, дошли на събора, се погрижиха Росица Кирилова и други изпълнители, участници в конкурси и фестивали, традиционно организирани от НД „Русофили“. Някои артисти са отказали участие в последния момент поради заплахи.
Общо 75 автобуса, над 130 микробуса и около 200-300 коли превозиха участниците в събора. На „Паниците“ край Калофер дойдоха представители на 136 от общо 240 организации на НД „Русофили“.словия, отбеляза Николай Малинов, след което се пошегува, че на първия събор, който е бил в Кремиковци, денят също е бил дъждовен, но са последвали 18 събора „по вода“.
Участниците почетоха с едноминутно мълчание паметта на отишлия си наскоро от този свят основател и в
Очакваше се времето да е много лошо, но заваля само малко дъжд и всички го възприеха като божия благодъхновител на НД „Русофили“ Енчо Москов.
Поздравителни адреси по повод събора бяха получени от много страни от най-високи нива.
На коктейла, който беше даден от организаторите на събора, Сергей Бабурин, който не се нуждае от представяне връчи на Председателя на Международното русофилство медал „ Почетный знак Славянский – за заслуги“.
Обръщение на Официалния представител на Министерството на Външните работи на Русия, Мария Захарова към участниците в XVIII Национален и I Международен събор на приятелите на Русия.
Скъпи приятели, позволете ми сърдечно да приветствам всички участници и гости на 18-тия Национален и Първия Международен Събор на приятелите на Русия, който се провежда тези дни в България. Всички събрали се са обединени от искрена любов към нашата страна и нейната история, и култура.
Оценяваме вашата твърда решителност, въпреки известните трудности и пречки да устоите на провежданата от колективния Запад агресивна русофобска кампания и вашия стремеж за развитие на диалог и всестранно сътрудничество с нашата страна.
Ние сме уверени, че тази среща ще предостави на участниците възможност по-съществено да обсъдят идеите и инициативите, повдигнати по време на състоялите се през тази година такива знакови събития, като Учредителния конгрес на Международното Движение на Русофилите или Първата глобална конференция за многополярността. Тези форуми продемонстрираха потребността от дискусионни площадки, свободни от влиянието на наложената от Запада антируска пропаганда и предложените от него така наречени готови схеми, решения на глобалните проблеми в международните отношения. Тук без никакъв натиск своите мнения могат да обмененят конструктивно настроените на сътрудничество с Русия и на изграждане на многополюсен световен ред граждани от напълно различни страни.
Днешното мероприятие се явява подтвърждение за това, че това взаимодействие успешно продължава във формат на регионални и национални срещи. И отделно отбелязвам, че общуването на българска земя има истински народен характер. Традиционно многобройният и представителен състав на участниците в ежегодно провежданите в България народни събори на приятелите на Русия, се явява нагледно потвърждение за това, че русофобските настроения тук са разпространени само сред част от политическия елит на страната, а самият български народ остава верен на традициите на многовековните приятелски връзки с Русия. Това отношение не може да бъде изкуствено насадено от когото и да било, то се дължи на духовната и културна близост между нашите страни и народи.
Скъпи приятели, не се съмнявам, че многото идеи и предложения, формулирани днес, ще станат основа за по-нататъшни практически стъпки за постигане този образ на бъдещето, който споделят страните от световното мнозинство, свободно от хегемонията на агресивното западно малцинство, провъзгласило себе си за собственик на някакви единствено верни и дори, както те казват, универсални отговори на всички въпроси от международния дневен ред.
Искам да пожелая на всички участници в 18-ия Национален и Първи Международен Събор на приятелите на Русия, успешна и ползотворна работа. Успех!
На събора областните председатели получиха партийни знамена за техните офиси.